Proč vložky Formthotics uleví od bolesti?

Pokračovat níže
Proč vložky Formthotics uleví od bolesti?

Jsou dynamické, pružné, zlepšují sportovní výkon a zbavují bolestí. Takové jsou vložky do obuvi FORMHTOTICS. V ORP Centru proto s nimi pracujeme  více než 25 let.  Stélky Formthotics doporučujeme pacientům po operacích, při ortopedických vadách, při bolestech a v neposlední řadě jako nutnou součást sportovních aktivit. Jejich největší předností je však možnost opakované individuální doúpravy, kterou fyzioterapeut provádí s odstupem, dle vývoje obtíží a zátěže nohy. 

Datum zveřejnění:

JAK PROBÍHÁ PRVNÍ NÁVŠTĚVA A VÝBĚR STÉLEK?

Na základě doporučení lékařů i naší klinické a přístrojové diagnostiky, naplánujeme pacientům termín s fyzioterapeutem. Konkrétní výběr, poradenství i doúprava stélek Formthotics je v ORP Centru v rukou speciálně proškoleného týmu. Na první návštěvu je potřeba vzít s sebou alespoň dva páry bot. Fyzioterapeut provede vyšetření, zpravidla i s využitím diagnostických přístrojů (plantoskop, PC diagnostika stoje a došlapu) a navrhne vhodný typ stélek. Po výběru a jejich nahřátí proběhne krátká modelace a můžete s vložkami odejít.Jejich finální doúprava se provádí s časovým odstupem cca jeden měsíc na základě posouzení deformace stélky (hodnotí se symetrie a míra zatížení jednotlivých částí plosky) a s využitím závěrů přístrojových vyšetření. Výhodou systému Formthotics je oproti standardním vložkám i to, že se mohou doupravovat opakovaně s ohledem na vývoj léčených obtíží.

JAKÉ JSOU VÝHODY FORMTHOTICS

  • Chrání nosné klouby (kotníky, kolena a kyčle)
  • Svou pružností tlumí otřesy, šetří úpony svalů a zlepšují činnost žilně-svalové pumpy
  • Pomáhají v řešení obtíží s kladívkovými prsty, s vbočenými palci (halluxy), s plochonožím podélným i příčným, s patními ostruhami
  • Pomáhají řešit potíže s menisky a kolenními vazy, nestejnou délku končetin, tlumí otřesy, zabraňují nevhodnému vychylování nohy v obuvi
  • Zlepšují sportovní výkony (odlehčují úpony, zlepšují prokrvení svalů) 
  • Oddalují únavu dolních končetin a nepohodlí nohou
  • Slouží jako izolant proti teplu a chladu
  • Zlepšují chůzi, stoj a běh včetně rychlých startů a náhlých brždění (squash, tenis)
  • Ulehčují odraz i dopad (atletika, volejbal, basketbal)
  • Jsou hygienické, snadno se čistí, (stačí mýdlo, voda a vysušení ručníkem – poté se okamžitě vrátí do bot), snižují potivost nohou

NEJČASTĚJÍ OTÁZKY


POTŘEBUJI PRÁVĚ FORMTHOTICS?


Důvodů odpovědět ANO je několik. Preventivní: většina povrchů, po kterých chodíme, jsou velmi tvrdé. Na těchto površích sportujeme, chodíme do práce i doma. Formthotics fungují jako prevence přetěžování kloubů, včetně rozvoje artrózy.  Někteří z nás mají navíc genetické dispozice k tzv. křečovým žilám. Formthotics podporují žilní návrat a prokrvení končetin
Terapeutický: vložky korigují postavení kotníků, korigují také sníženou příčnou a podélnou klenbu, korigují odval nohy při chůzi i postavení nohy při odrazu a došlapu.

JE ROZDÍL MEZI DRAŽŠÍMI FORMTHOTICS A LEVNÝMI STÉLKAMI HRAZENÝMI ZP?

Stélky Formthotics jsou na rozdíl od jiných vložek velmi komfortní k nošení, jsou dynamické, tlumí nárazy, podporují a korigují odraz do dalšího kroku a mají oporu paty. Jejich největší předností je však možnost opakované individuální doúpravy, kterou fyzioterapeut provádí s odstupem, dle vývoje obtíží a zátěže nohy. Ze zkušeností víme, že mnohé stélky jsou vyráběny navzdory individuálním vyšetřením sériově, jsou nepohodlné a neřeší obtíže tak dokonale.


MOHU JEDNY STÉLKY POUŽÍT PRO VÍCE BOT?

Jistě, stélky lze pohodlně přendat z boty do boty. Je třeba ovšem myslet na to, že druhů Formthotics je více. Pokud tedy přesunete tzv. společenský typ stélek do běžecké obuvi, nebudou plnit svou funkci. V tomto případě doporučujeme dva odlišné typové páry.  


VEJDOU SE MI FORMTHOTICS DO BOT?

Je třeba vše vyzkoušet. Proto naše klienty objednáváme k fyzioterapeutovi, se kterým doporučené stélky vyzkoušíte alespoň ve dvou typech vaší vlastní obuvi.


JAK DLOUHO MI STÉLKY VYDRŽÍ?

Dospělým (s optimální váhou) by měly stélky vydržet 2 roky dle toho, jak intenzívně je bude používat. Doba použitelnosti stélek Formthotics u dětí závisí na rychlosti růstu nohy. Díky svému tvaru nevyžadují využití v obuvi stejné velikosti.