Bolest nohou? Mohou za ni svaly nebo žíly?

Pokračovat níže
Bolest nohou? Mohou za ni svaly nebo žíly?

Bolest nohou trápí 90% lidí. Nesprávně chodíme, nesprávně stojíme, málo sportujeme, nevhodně se stravujeme, kouříme. Společným jmenovatelem je pak bolest, jejíž příčinu hledá buď ortoped a nebo cévní chirurg. Jak lze poznat, že je něco v nepořádku s cévami a nikoli s pohybovým aparátem?

Datum zveřejnění:

TAKTO VYPADÁ KLASICKÉ ŘETĚZENÍ BOLESTÍ:

000475 noha
Pokud někdo hledá příčinu bolesti pouze v místě, kde to bolí, pak se dostane do začarovaného kruhu, ze kterého není cesta ven a bolest zůstane s vámi navěky. Na obrázku je krásně vidět, jak zcela nevinně vyhlížející vbočený kotník dokáže ovlivnit postavení kolene, kyčle a následně i zad. Zkoušeli jste někdy pozorovat chodidla a obuv lidí, kteří jdou před vámi? Věřte, že 7 z 10 má špatné boty, sešmajdané podrážky a vbočené kotníky. Většina z nich už pociťuje bolest, pro zbytek si bolest dojde sama.

Důvody, proč nohy bolí kvůli svalům:

running-shoesTVRDÝ POVRCH PRO CHŮZI/BĚH: naši předkové běhali po lesích a noha se tudíž v rámci evoluce vyvinula spíše pro bosou chůzi a běh a ještě po značně měkčích terénech. Dnes se však pohybujeme převážně na tvrdém, rovném a pevném povrchu. To vede ke stále častějšímu výskytu bolestí, které narůstají s každým krokem.
NEDOSTATEK POHYBU:  stále běžnější je sedavý stereotyp, ať už v práci nebo doma na gauči.  Naše nohy prostě nejsou trénované.  V momentě, kdy se často bez předchozího postupného přivykání a tréninku, rozhodneme k větší fyzické zátěži, naše klouby, svaly a šlachy jsou vystavené enormnímu tlaku, na který nemohou být připraveny.
ŠPATNÝ POHYBOVÝ ZLOZVYK: my tomu říkáme biomechanická bolest, tedy důsledek nějakého nesprávného pohybu. Například vás bolí pata a vy jí ulevíte nesprávným pohybem. Pak nastane řetězovitá reakce poruch, kdy se do špatného postavení dostane i koleno, kyčel a bolest může pokračovat až do oblasti dolních zad i výš. 
NEKVALITNÍ OBUV: díky vlastnímu průzkumu u pacientů jsme zjsitili, že pouhá 3% lidí ví, jak si koupit kvalitní boty. 97%!!! kupuje podle vzhledu a významné procento lidí (především žen) je dokonce ochotno v botách trpět. Vysoké podpatky, špičaté boty, boty látkové s tenkou podrážkou, kterou nikdy neohnete nebo boty s podrážkou, kterou ohnete přesně v polovině, to všechno je špatně! Zoufalé je bohužel i to, že specializované obchody nabízející drahé sportovní boty vyhazují před zákazníky pojmy jako supinace či pronace. I to je špatně! A přitom stačí zapojit do akce obyčejný selský rozum. Každý z nás je unikát a chodidla máme každý jiná (genetické dispozice, vliv sportů, zranění atd atd.), a proto nikdy nemůže prodavač s jistotu říci, že právě pro vás se hodí boty se supinací.

Jak si poradit bez lékaře?

  • Koupit si vhodné boty na sport i procházky 
  • Pravidelně se hýbat
  • Začínat s během na měkčím povrchu (les, polní cesty, nikoli asfalt)

Jak můžeme pomoci v ORPu?


Vložky vkládání do tenisekVLOŽKY DO BOT: I sebelepší bota nedokáže dát vaše chodidlo do správného postavení. Když si ale chodidlo v tom správném místě podepřete malým klínkem, vypodložíte klenbu, zafixujete patu, zjistíte, že se vám chodí mnohem lépe, že vás kolen o přestává bolet a nebo že jste i ve sportu rychlejší a dost možná i lepší. Přesně na tomto principu fungují naše stélky FORMTHOTICS. Ani ty totiž nejsou stejné pro všechny. Každá je unikát a každou stélku na každou nohu musí vzít zkušený fyzioterapeut do ruky a přemýšlet, jak ji doupravit právě vám na míru, aby vás nohy přestaly bolet.
DIAGNOSTIKA CHŮZE A BĚHU: V naší „běžecké laboratoři“ máte šanci sledovat vlastní běh či chůzi v přímém přenosu. Fyzioterapeut sleduje jak vaše nohy v pohybu, tak se zaměří na jednotlivé oblasti, kde máte problém. Cílem je nácvik správného stylu běhu, správného došlapu při chůzi, odstranění bolestí a samozřejmě poradenství vhodné obuvi.
 

Důvody, proč nohy bolí kvůli žílám a tepnám:

Nohy jsou nejvíce namáhaným prostředkem při chůzi a my lidé jsme oproti zvířatům navíc znevýhodněni chůzí vzpřímenou.  Jak žíly, tak tepny jsou stejně důležité, ale každá z nich má funkci trochu jinou a také rizika s nimi spojená jsou odlišná.  

CHRONICKÁ ŽILNÍ NEDOSTATEČNOST: patří mezi nejčastější obtíže pacientů, kdy dochází ke zhoršení odtoku krve. Poznat ji lze poměrně lehce, protože dokáže potrápit křečemi v lýtku, když jste v klidu, spíše k večeru. Může být spojována také s otoky bérců. Lýtka mohou pacienta bolet i během chůze, ale bolest nemizí ani po zastavení. Lidem s žilní nedostatečností většinou pomůže, když si nohy zvednou a něčím podloží. Chronická žilní nedostatečnost v zásadě nebezpečnou nemocí není.


ATEROSKLEROTICKÉ ONEMOCNĚNÍ TEPEN je bohužel závažnější onemocnění. Jde o ischemickou chorobu dolních  končetin, která se projevuje plíživě. Pacienta začne bolet noha, při chůzi pociťuje bolest v lýtku. Potíže se časem stupňují – jednak se zkracuje vzdálenost, po které noha začne bolet, za druhé se bolest zhoršuje. Dochází k tomu, že se člověk musí na nějakou dobu úplně zastavit. Když si odpočine, potíže ustoupí a může jít zase o kousek dál. Typické pro toto onemocnění je, že vzdálenost, kterou je člověk schopen urazit, je stejně dlouhá, že se tedy zastavuje třeba vždy po sto padesáti metrech, je to pravidelné. Pokud problém ignoruje, vede to až k tomu, že noha je tak špatně prokrvená, že případné poranění se nezahojí. Vznikne sněť, gangréna, velká rána, která se nehojí a člověk o nohu může velmi snadno přijít.  


Jak si preventivně poradit bez lékaře?

  • Přestat kouřit
  • Zdravě a vyváženě jíst
  • Pravidelně se hýbat


Jak můžeme pomoci v ORPu?

Pokud máte potíže s bolestmi nohou a nevíte jejich příčinu, zavolejte nám a my vám domluvíme konzultaci jak u ortopeda, tak u angiologa.