Operaci utrženého menisku neodkládejte.

Pokračovat níže
Operaci utrženého menisku neodkládejte.

Utrhli jste si na horách meniskus či poškodili vazy v koleni? Věřte, že se vyplatí vyřešit problém co nejdříve a neodkládat návštěvu ortopeda. Čím dříve zajdete k lékaři a naplánujete operační zákrok (v případě menisku jde o 15ti minutovou artroskopii), tím dříve začnete rehabilitovat a naskočíte zpět do aktivního sportovního života.

Datum zveřejnění:

Operace menisku je jasným důkazem pokroku v medicíně. Artroskopický zákrok nepřevýší čtvrt hodiny a v některých nemocnicích vás ten den propustí do domácího léčení.

Léčbu menisku ale neodkládejte, radí specialista na artroskopie MUDr. František Picek.

JAK POZNÁTE NATRŽENÝ MENISKUS?

K akutnímu poranění menisku dochází rotačním mechanizmem, kdy se dostane mezi kloubní plochy, které ho drtí či trhají. Pozdrav od menisku má tedy formu prudké bolesti, pocitu prasknutí, lupnutí či "vyskočení" kolena. Občas koleno nelze natáhnout a bolest pocítíte nejčastěji na vnitřní straně v místě kloubní štěrbiny, někdy přeskakuje a při chůzi cítíte lupání v kolenním kloubu.

KDY JÍT K LÉKAŘI?

Ihned! I když koleno bolí pouze při některých pohybech. Dlouhodobě neléčené poranění menisku může velmi rychle poškodit kloubní chrupavku a příslušné části kloubu a vznikne tzv. sekundární artróza.

JAK PROBÍHÁ OPERACE?

Operace menisku je mini invazivní, takže není třeba se obávat. Ošetření nebo částečné odejmutí menisku trvá 15 minut, pacient jde odpoledne domů a už po pár dnech už rehabilituje.

JAK PROBÍHÁ REHABILITACE?

Pokud byl meniskus ošetřen či částečně vyňat, můžete si pomalu plánovat posilování stehenních a lýtkových svalů. V ORP Centru se doporučuje hodně fyzikální léčba a pak plavání nebo rotoped. Pokud vám byl meniskus sešit, je potřeba omezit rozsah pohybu v kolenním kloubu a rozhodně nezapomenout na ortézu a berle. Z obou důvodů je nutné po operaci omezit pohyb kloubu a také zátěž. Toto období trvá 4 až 6 týdnů a následuje minimálně stejná doba odborné rehabilitace, která zajistí nejen obnovení hybnosti, ale i posílení svalstva a získání potřebné stability.

JAK SE OBJEDNAT?

Nejprve vám domluvíme konzultaci a vyšetření s lékařem a poté vám zajistíme přípravu k operaci i pooperační rehabilitaci.

Stačí zavolat na 233 338 112 nebo nechat vzkaz na záznamníku a naše recepce Vás bude neprodleně kontaktovat.